41. ročník ME Ecce Homo je minulostí

Sdílet

Novinky | pondělí 20.06.2022

Poslední květnový víkend proběhl 41. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo ve Šternberku. Podnik proběhl jako čtvrtý díl seriálu FIA EUROPEAN HILLCLIMB CHAMPIONSHIP a ještě než se jezdci Mistrovství Evropy podívají na další, pátou epizodu letošní sezóny, konkrétně do Itálie, na Trento Bondone, připomeňme si podrobněji výsledky Ecce Homo 2022.


Ve Šternberku se nezapočítávaly body pouze do Mistrovství Evropy, ale soutěžili u nás jezdci v Mistrovství České republiky, v Zóně střední Evropy, v Mistrovství Slovenska, Rakouska a v České trofeji.

Celkem bylo přihlášených 213 jezdců, po administrativních a technických přejímkách jich bylo převzato 196. Absolutním vítězem se podle očekávání stal italský pilot Christian Merli, který sbírá jeden úspěch za druhým. Pomalu ale jistě se stává další legendou evropských kopců. V letošní sezóně prozatím vyhrál všechny díly seriálu ME, to ale především díky tomu, že jeho největší konkurent Faggioli se letos věnuje pouze domácímu mistrovství. Fanouškům ale přislíbil účast v přístím roce. I ze Šternberka si tak Merli odváží 25 bodů a vede evropský šampionát. 

Christian Merli
 

Králem víkendu je však pro mnohé z nás domácí Petr Trnka. Na letošním Ecce Homo byla obrovská konkurence, také mnoho otevřených speciálů, nikdo z nich ale na časy Petra Trnky nedosáhl. Je až neuvěřitelné, kam se české barvy díky Trnkovi dostávají. Druhé místo absolutně za nejrychlejším Italem je Petrův obrovský úspěch. V neděli také překonal český rekord, který držel Miloš Beneš. Trnka také vyhrál skupinu E2-SC a zvítězil v Mistrovství ČR. Petr současně vede v Evropě Kategorii 2, skupinu CN/E2-SC, s 80 body celkem.

Petr Trnka
 

Velká škoda Miloše Beneše, který přišel o zadní křídlo a závod tak nedokončil. Třetí místo v absolutním pořadí obdsadil závodník Alexander Hin s Osellou PA30. Účast německého jezdce na stupních vítězů je velmi neobvyklá. Opravdu krásný závod zajel Švýcar Robin Faustini, který přivezl do Šternberka novou Osellu FA30. Absolutně se umístil na 4. místě a ve skupině D/E2-SS bral druhé místo za Merlim. Jel krásně, čistě a soustředěně. Jeho účast na šternberském podniku je skvělým přínosem. Když zůstaneme u tématu, komu se letošní Ecce Homo po všech stránkách vydařilo, musíme zmínit Petra Vítka. Ten si snad veškerou smůlu ve Šternberku už vybral a tímto závodem dokázal, že má na to, bojovat s kopcovou elitou. Petr v každé závodní jízdě posunul své osobní maximum a kromě úspěchu v silné konkurenci sportovních prototypů se umístil na skvělém pátém místě v rámci absolutního hodnocení a rovněž na druhém místě v Mistrovství ČR.

Robin Faustini
 

Šesté místo obsadil Francouz Sébastien Petit, který musel startovat na náhradním voze, na sedmém místě skončil mladý Joel Burgermeister s formulí Tatuus F4 T014. Vozů Tatuus se přihlásilo do závodu celkem osm! Velkým favoritem byl Karl Schagerl s VW Golf Rallye, který končí na 8. místě a je tak v absolutním hodnocení první z Kategorie 1. Deváté místo je velkým překvapením. Takto vysoko se umístil kosovský závodník Liridon Kalenderi. Jezdců z Kosova přijelo do České republiky celkem pět. Poslední místo v TOP 10 obsadil László Szász z Maďarska, který je úspěšným jezdcem na Ecce Homo. Vyhrál zde celkem čtyřikrát, v letech 2001, 2002, 2003 a 2004.

absolutní vítězové
 

FIA EUROPEAN HILLCLIMB CHAMPIONSHIP – vítězové jednotlivých skupin

Group 1: Karl Schagerl VW Golf Rallye 6:10,738 
Group 2: Tomislav Muhvić Mitsubishi Lancer Evo IX 6:41,588 
Group 3: Igor Stefanovski Hyundai i30 TCR 6:49,717 
Group 4: Vasilije Jaksic Mitsubishi Lancer Evo IX RS 7:06,157 
Group 5: Chris-Andre Mayer Honda Civic Type-R EP3 7:26,667 
Group CN/E2-SC: Petr Trnka Norma M20 FC 5:30,009 
Group D/E2-SS: Christian Merli Osella FA30 5:20,863 

Do TOP 10 nepromluvil sice ani jeden ze Španělů, ale jejich jízda byla skvělou podívanou. Iraola i Cabaňas s vozy NOVA byli fantastiským zpestřením nabité skupiny E2-SC.

Gonzalo Cabaňas Fernandez-Capalle
 

Evropské klání probíhalo i mezi historickými vozy. Vítězem Mistrovství Evropy v závodech historických automobilů do vrchu, se stal stejně jako v loňském roce, Ital Piero Lotiini s Osellou PA 9/90, na druhém místě skončil Brando Motti s krásným vozem Porsche Carrera RS. Vozů Porsche bylo ve startovní listině letos opravdu mnoho. Nejrychlejším jezdcem mezi „poršáky“ v soudobých vozech byl Polák Madziara. Třetí místo v HHCC ukořistil Jean-Marc Debeaune a jeho Van-Diemen RF 82. 

Piero Lottini
 

Rámcovým závodem byla také Zóna střední Evropy pro moderní a historická vozidla. Vítězem skupiny soudobých vozidel se stal Petr Trnka a těch historických pak Piero Lottini.

Petr Trnka
 

Mistrovství České republiky ovládl stejně tak Petr Trnka, následoval ho Petr Vítek a třetí místo obsadil Marek Rybníček se speciálem KTM X-BOW. Vítěze jednotlivých skupiny můžete vidět níže:

CAT. I. Group 1: Ivo Krampota BMW M3 E36 6:43,96 
CAT. I. Group 2: Marek Rybníček KTM X-BOW 6:20,45 
CAT. I. Group 3: Diethard Sternad Alfa Romeo 156 STW 6:55,15 
CAT. I. Group 4: Peter Ambruz Mitsubishi Lancer Evo IX 7:07,70 
CAT. I. Group 5: Chris-Andre Mayer Honda Civic Type-R EP3 7:26,66 
CAT. II. Group E2-SS: Jiří Svoboda Lola B03/51 6:40,40 
CAT. II. Group E2-SC: Petr Trnka Norma M20 FC 5:30,00 

Marek Rybníček
 

V MČR se dobře umístil i Martin Vondrák, který se ukázal se zbrusu novou technikou Tatuus PY12 a jak nám sám v depu prozradil, nepřijel soutěžit, ale především svůj nový vůz vyzkoušet.

Martin Vondrák
 

Mistrovství České republiky se konalo samozřejmě i pro historická vozidla. Tam se absolutním vítězem stal Adam Klus, jak jinak než s jeho Marchem HSS Audi Turbo CanAm. Součet časů dělal 7:19,23. Na druhém místě se umístil Miloš Zmeškal s jeho červeným Raltem, u něj byl součet časů 7:41,96 a třetí místo ukořistil Jiří Heda s Lolou 598. Výsledný součet časů u tohoto jezdce byl 7:49,89. Smůli měl opět Jarda Prášek, který kvůli technické závadě jízdu nedokončil. 

Adam Klus
 

Ecce Homo bylo také součástí Mistrovství Slovenska a Rakouska. Slovenské mistrovství ovládl Martin Juhas na voze Lola B02/50 a v Mistrovství Rakouska zvítězil Petr Trnka. Rakouské mistrovství historiků zvládnul nejlépe Harald Mössler s krásným vozem Daren MK3.

Petr Trnka
 

Na závěr je potřeba zmínit velmi početnou Českou trofej ZAV. Absolutním vítězem se stal Josef Hlavinka st. s Opelem Lotus, který převzal štafetu v trofeji po svém synovi. Ten se posnunul do seriálu MČR. Druhé místo patřilo Darkovi Čepičovi ze Šternberka, který závodil s Mitsubishi Lancer Evo X a dvě desetiny za sebou nechal třetího Lukáše Štelce, taktéž na voze Mitsubishi, avšak specifikace IX.

Česká trofej ZAV – skupiny: 

Group E2H-SS: Tomáš Knapek MTX Faster 8:27,84 
Group E2H-SC: Josef Hlavinka Opel Lotus 6:56,21 
Group E1H: Darek Čepička Mitsubishi Lancer Evo X 7:22,53 
Group Sprint Car: Marek Novák Kamikaz3 Honda CBR-RR 600 7:41,16 

Darek Čepička
 

Když se zaměříme na úspěchy šternberských jezdců, musíme kromě Trnky zmínit i další, např. Ladislav Šuba s vozem BMW SŠ 22 E36, který získal v rámci Mistrovství Evropy třetí místo ve skupině 1.  Dalším úspěšným závodníkem na domácí trati byl Lukáš Tomeček, který na voze Škoda Fabia obsadil v České trofeji krásné druhé místo ve své třídě. Šternberanům se letos velmi dařilo, úspěch zaznamenal i Lukáš Malík, který se proháněl po trati s formulí Tatuus FR2000. Obsadil třetí příčku ve třídě E2-SS-2000 v rámci Mistrovství České republiky. Ve stejné třídě o jednu pozici hůře se umístil Jiří Kopeček s formulí Opel Lotus. Místní fanoušky překvapil Václav Janík, který tentokrát neusedl no otevřeného speciálu, ale pevně do rukou uchopil zajímavý vůz Hyundai i30 N TCR. S tímto vozem se umístil na čtvrtém místě ve skupině v rámci MČR. A závod se vydařil také Jiřímu Svobodovi s Lolou B03/51. Získal ocenění za první místo ve skupině E2-SS v hodnocení MČR. Pohár za vítězství ve třídě obdržel také Petr Vavroch v E1H-1400 a Darek Čepička v E1H-3000, oba v České trofeji. Čepička navíc vyhrál svoji skupinu a byl v ČT na druhém místě absolutně. 

Václav Janík
 

Součástí závodního víkendu byl doprovodný program Město v pohybu na Hlavním náměstí nebo třeba závod na simulátoru na trati Ecce Homo. Nejen boje na reálné trati Ecce Homo sváděli závodníci o víkendu 28.- 29. 5. 2022. Svoji premiéru si odbyl i první simracingový závod na Ecce Homo trati, který se pořádal, jako doprovodný program pro diváky a fanoušky závodů Ecce Homo v Ecce Homo Parku 28.5.2022. Zájem o tento simracingový závod byl velký. Přihlásilo se celkem 35 účastníků, kteří si mohli vyzkoušet náročnou trať, kterou Ecce Homo bezpochyby je. Konkurence byla veliká, ale nejrychlejší čas zajel mladý jezdec Luděk Lexmaul s časem 3:07.536. Prvním třem nejrychlejším byly předány poháry Ecce Homo Simracing 2022 a věcné ceny. Celý závod byl pod vedením simracing týmu JJ Racing Team, který se staral o všechny návštěvníky a případně jim radil, jak nejlépe trať projet, a také předával zkušenosti mladým nováčkům. 

simracingový závod v Ecce Homo Parku
 

Na závěr úspěšného víkendu můžeme neoficiálně vyhodnotit také nejrychlejší ženu závodu, kterou se stala Kristýna Fillová s Mitsubishi Lancer Evo. Kristýna překonala dámský rekord na této trati, který držela Edita Prášková dlouhých 11 let. Svými časy dala dost zabrat i ostatních jezcům ve skupině. 

Kristýna Fillová
 

Největším smolařem byl zajisté Josef Hlavinka ml., který cílovou rovinku spatřil jen jedenkrát za celý víkend. S jeho novou Glorií si bohužel nespravil chuť ani na dalším podniku v Ústí nad Orlicí, ale my budeme doufat, že do dalšího závodu už bude mít více štěstí.

 

41. ročník Mistrovství Evropy Ecce Homo byl opět vrcholným sportovním podnikem u nás, měl skvělé jezdecké obsazení, velkou spoustu zajímavých a rychlých vozů, na nedělní závod hezké počasí, naprosto skvělou diváckou kulisu a žádné příliš dlouhé prodlevy. Věříme, že jste si letošní ročník Ecce Homo užili a vyhlížíte s námi ten příští.

fanoušci závodu Ecce Homo
 

Abychom si skvělý závodní víkend ve Šternberku všichni připomněli, zveme Vás na výstavu fotografií z letošního ročníku, která bude probíhat během letních prázdnin v Expozici času Šternberk a bude zcela zdarma. O nádherné fotografie se postarali kluci z Czech hillclimb Photographs, kterým děkujeme. Vernisáž této výstavy proběhne ve čtvrtek 30. 6. 2022 v 18:30 hod., jste srdečně zváni!

 

Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK 

Foto: David Sedlák DS FOTO

 

 

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk