Christian Merli překonal traťový rekord, domácí jezdci zajeli svůj životní závod!

Sdílet

Novinky | pátek 29.06.2018

Ecce Homo 2018 - jeden z nejrychlejších ročníků vůbec: Christian Merli – nový traťový rekord 02:41,370 (překonal Simone Faggioliho), Miloš Beneš – nový český rekord 02,46,290, Petr Trnka – nový rekord dvoulitrových vozů 03:02,300 (překonal Heinze Steinera), Václav Janík – první Čech, který pokořil hranici 02:50, Pierre Courroye – rekord ve skupině GT (překonal Roberta Šenkýře)…


Petr Trnka
Jako své nejúspěšnější Ecce Homo si můžou ve své závodní kariéře zaškrtnout rok 2018 naši dva nejúspěšnější domácí jezdci Václav Janík a Petr Trnka. Jejich výkony vyrazily dech všem přítomným divákům, pořadatelům, pozorovatelům, ostatním jezdcům, ale především jejich rodinám a týmům. Ti, kdo se pohybovali v neděli v prostoru startu, se stali svědky projevů čisté a nefalšované radosti. Když se na displeji objevil čas Petra Trnky, který nejlépe Ecce Homo zajel za tři minuty a jedenáct sekund a nyní na časomíře skočilo 3:02,300, málokdo si dokáže představit, co se v tu chvíli v prostoru startu odehrávalo. Takový projev štěstí a vděku se nevidí každý den. Celé hejno lidí v tričkách Trnka Racing vyskočilo asi metr nad zem a v tu chvíli bylo jen slyšet: „Je to možné?“ „Cože?“ „Je to pravda?“ „Kolik?“ Všechny tyhle emoce doprovázené velkým množstvím slz. Petr Trnka zajel svůj životní závod, získal 8. místo absolutně, 5. místo ve skupině E2-SC a 1. místo v E2-SC-2000. Trnka se svým Ligierem je momentálně nejrychlejší dvoulitrový vůz na EH, tento rekord dosud držel Heinz Steiner na voze Martini MK69 z roku 1994 (3:05,040).

Václav Janík
Dalším naprosto životním výkonem překvapil Václav Janík. Několik posledních let hodně zrychluje
a netřeba polemizovat o tom, že je to profesionální pilot se vším všudy. Jeho výkony na evropské úrovni již delší dobu dokazují, že se jedná o jednoho z našich nejlepších a nejrychlejších jezdců. Podobnou radost, jakou jsme mohli vidět u Trnka Racing, prožívali všichni z Janík Motorsport. Václav Janík chvíli dokonce držel český rekord na této trati 02:48,410, ten mu ale záhy uzmul nejlepší český jezdec Miloš Beneš s Osellou FA30 (02:46,390). Janík překvapil především v druhé jízdě na vodě. Málokdo by čekal, že prostě neubere ani na mokru a zajede tak odzbrojující čas. S tím totiž nepočítal ani nejzkušenější pilot Simone Faggioli, kterého Janík „předjel“ a na stupních vítězů stál Janík o stupínek výš než mistr mistrů, sám Faggioli. Pro české fanoušky to byl nádherný pohled, když mezi třemi nejrychlejšími piloty této náročné a dlouhé tratě stál domácí pilot. Vašek Janík je také celkovým vítězem podniku Mistrovství ČR na tomto závodě. Vašku, děkujeme!

Lukáš Tomeček
Jako svůj životní závod bude letošní Ecce Homo považovat i šternberský Lukáš Tomeček, loňský Mistr ČR ve své třídě. Konečně se mu podařilo spatřit cílovou rovinku v obou závodních jízdách. Lukáš stál na startu domácí tratě nespočetněkrát, v dřívějších letech také jako předjezdec. Tu cílovou fotobuňku se ale nedařilo protnout tolikrát, že už bylo záhodno věřit v něco nadpřirozeného, když na všech ostatních závodech se to samotnými úspěchy jen hemžilo a jediný domácí závod mu vždy připravil zklamání v podobě různých technických závad. Konečně v letošním roce se podařilo trať udolat bez technických problémů. A když tedy do cíle dojel, tak s veškerou parádou. Konečně si splnil sen a postavil se na stupně vítězů šternberského závodu. Dokonce na stupínek nejvyšší. Zvítězil v České trofeji ZAV, skupina E1H, třída do 1600 ccm, třída, ve které byla z celého šampionátu Česká trofej největší konkurence. Gratulujeme.

Ostatní domácí jezdci
Jak si vedli ostatní šternberští jezdci? Jiří Svoboda startující za Janík Motorsport s krásnou Lolou B02/50 se umístil na 6. místě v E2-SS-3000 v hodnocení Mistrovství Evropy a v absolutním pořadí byl v TOP 20. Šternberští jezdci posílili i Českou trofej, ve třídě E1H-1400 obsadil Petr Vavroch s vozem VW Polo Fox 3. místo, v E1H-2000 se Jiří Kopeček, syn bývalého jezdce Pavla Kopečka, s Opel Astra F 2.0 umístil na 5. pozici. Také Vlastimil Čepička startoval v České trofeji, konkrétně v E1H+2000, ten obsadil 3. příčku.

 

Christian Merli
38. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo absolutně ovládl Ital Christian Merli. Ano, ani desetinásobný Mistr Evropy Faggioli na něj nestačil. Merli nejen, že vyhrál všechny skupiny, třídy, kategorie a šampionáty, v kterých byl přihlášený, stál na stupních vítězů úplně nejvýš, ale ustanovil také nový traťový rekord. Jeden zajel již v sobotním tréninku, ten se ale oficiálně nezapisuje, každopádně v nedělní první závodní jízdě svůj čas ještě posunul a časomíra se zastavila v čase 02:41,370. Pokořil tak rekord tratě, který vytvořil Faggioli v loňském roce. Kam až se dají tyto časy posouvat? Je neskutečné vyjet trať dlouhou skoro 8 kilometrů za dvě minuty a čtyřicet jedna vteřiny. Co nás čeká příští rok?

 

Vladimír Vitver
Nejrychlejším jezdcem skupiny E2-SH se stal velký srdcař, co se závodu Ecce Homo týká, Vladimír Vitver. Těší nás, že vyhrál závodník, který považuje šternberský závod jako jeden z nejlepších a cítí se tu jako doma. Pochvala od jezdců samotných nás těší nejvíc a žene kupředu. Vláďa se svojí Audi TTR-DTM vyhrál skupinu E2-SH v Mistrovství Evropy i České republiky. Byl absolutně v TOP 10, nechal za sebou silné soupeře, poradil si dokonce s rakouským jezdcem Karlem Schagerlem a porazil i svého soka, velmi rychlého Marka Rybníčka s Fordem Fiesta WRC EVO. Vitverův nejlepší čas víkendu byl 3.08,690 a Rybníček zajel nejrychleji 3.12,540, oba samozřejmě v první jízdě, v té druhé mokré se časy všech závodníků zhoršily mnohdy o dvacet vteřin. Vláďa byl tak na evropském podniku potřetí za sebou na prvním místě, potřetí za sebou v TOP 10 a byl ve Šternberku nejrychlejším autem se střechou. Gratulujeme!

Filip Sajler
Filip si první červnový víkend ve Šternberku splnil svůj závodnický sen, když zvítězil v hodnocení ME i v MČR ve skupině N. V letošním náročném závodě porazil velmi zkušeného závodníka Tomáše Vavřince s jeho Mitsubishi EVO IX i svoji manželku, která měla ale bohužel technické problémy se svým vozem. Za Filipem zaostal i italský konkurent Antonino Migliuolo, který byl sice v první závodní jízdě o vteřinku rychlejší, ale Filip Sajler neskutečně překvapil na mokru a nadělil tak druhému Italovi více jak čtyři vteřiny. Člen závodního týmu Liqui Moly Racing Team v AČR byl na šternberském podniku velmi úspěšný.

Kdo překvapil?
Závodní víkend ve Šternberku přinesl mnoho zajímavých okamžiků, spoustu překvapení, nespočet krásných výkonů, časů a plnohodnotných sportovních zážitků.

Tak jak Ecce Homo nepamatuje v historii přihlášených vozy McLaren, letos se na start závodu postavily hned dva. Jeden pilotoval slovenský pretekár Ján Miloň, o něco úspěšnější byl Francouz Pierre Courroye. Zvládl výborně i jízdu na vodě a zvítězil tak ve skupině GT. Druhý byl zmiňovaný Miloň s krásným žlutým 650S GT3 a na třetím místě Martin Jerman s krásným Lamborghini Gallardo GT3.

Co se týká těch opravdu krásných a unikátních strojů na Ecce Homo 2018, je nutnost zmínit účast španělského jezdce Javiera Villu s továrním speciálem BRC. Vy u trati jste podle sluchu zajisté poznali, že je něco jinak. Tento speciál má v sobě motocyklový motor Suzuki 1000ccm. Španěl, který startoval ve Šternberku vůbec poprvé, měl tak skvěle našlápnuto, jako střela letěl vstříc kopci, bohužel ho ale zastavila technická závada. Kdyby se tak nestalo, možná jsme mohli být svědky dalšího rekordu.

Komu je třeba gratulovat?
Kromě těch, co už byli zmíněni, je to celkem jednoznačně český závodník Miloš Beneš, který vytvořil nový český rekord na trati Ecce Homo 02,46,290! Beneš se svou Osellou FA30 skončil absolutně na bramborové příčce, rychlejší byli jen dva Italové Simone s Christianem a domácí Václav Janík. Miloš Beneš v Mistrovství ČR byl druhý za Janíkem a před dalším zkušeným jezdcem, Dušanem Nevěřilem. Zvítězil ve skupině E2-SS, před Martinem Vondrákem a Jiřím Svobodou. Miloš českým fanouškům připravil fantastický zážitek a děkujeme mu za skvělou reprezentaci. Jen velmi málo našich jezdců se mohou rovnat italským borcům. A Miloš Beneš je jedním z nich.

Historici
Mistrovství Evropy v závodech historických automobilů do vrchu vyhrál tradičně italský závodník Uberto Bonucci na velmi rychlé Oselle PA 9/90. Již několik let vládne skupině historických vozidel, jeho čas se rovná soudobým vozidlům, v první nedělní jízdě zajel 3.12,750. Čeští jezdci jsou mu ale v patách. Na druhém místě skončil Adam Klus s krásným speciálem March HSS Can-Am a třetí se umístil jeden z nejrychlejších jezdců historických vozidel vůbec, Jaroslav Prášek. Adam Klus zvítězil absolutně v hodnocení šampionátu MČR historiků a Jarda Prášek na svém Chevronu B42 F2 bral druhé místo hned za Klusem. Třetí mezi českými historiky byl Miloš Zmeškal na červeném Raltu 032. Zmínit musíme ženu závodnici, která měla dlouholetou absenci na kopcích, budiž jí to odpuštěno touto krásnou podívanou, kterou předvedla na šternberské trati. Michaela Vondráková, která má závodnické geny, jako dcera Jindřicha Indry, kterého vídáme ve Škodě 110L, ani jako vdaná paní nezměnila obor a přivdaná do rodiny Vondráků, je motorsportu vydaná na milost. Miša na Ecce Homo závodila v nádherné Škodě 120S a ve své třídě (B3) obsadila druhé místo. Nestačila pouze na zkušeného matadora Josefa Michla se Škodou 130RS, ovšem pouze v celkovém součtu. Ve druhé jízdě na vodě byla rychlejší než Michl se stotřicítkou. A Josef Michl nebyl jediný, koho Vondráková pokořila, o stupínek níž stál Miroslav Adámek, velmi známý závodník, kterého vídáme na kopcích mnoho a mnoho let. Jeho NSU TT nestačilo na vytříbené schopnosti za volantem Michaely Indrové Vondrákové. Nejen, že obohatila startovní pole svým vzhledem, ale také především skvělými výkony. Míšo, děkujeme.

 

Ano, byl to ročník plný rekordů, neskutečných výkonů jezdců a dechberoucích časů. Děkujeme jim za krásný sportovní zážitek. Divákům děkujeme za vytvoření nepopsatelně vzrušující atmosféry, kterou letos pro naše borce vytvořili.

Již nyní připravujeme další závod, který se uskuteční v září, jste opět srdečně zváni.


Milena Schärferová
Tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk