Přihláška - Entry Form - Anmeldeformular - Ecce Homo 2024

Ecce Homo Historic 2022 je minulostí

Sdílet

Novinky | čtvrtek 22.09.2022

O druhém zářijovém víkendu proběhl další ročník tradiční veteránské akce Ecce Homo Historic. Tato sportovně společenská událost se již mnoho let těší velké oblibě. Ta nejhorší předpověď počasí se naštěstí nevyplnila a mohli jsme tak přivítat mnoho návštěvníků. Letos si připisujeme rekord v počtu přihlášených, přes 260 přihlášek nám ještě nikdy nedorazilo. A mezi nimi krásné veteránské skvosty. 


Novodobá historie Ecce Homo Historic se píše již třicet let bez přerušení, avšak setkání veteránských vozů na trati Ecce Homo proběhlo několikrát již mnohem dříve. Ecce Homo Historic 2022 bylo výjimečné v mnoha ohledech. Nejen, že jsme měli přes 260 přihlášených, ale měli jsme také vůbec poprvé patronku akce, kterou se stala česká herečka Markéta Hrubešová. Byla velmi příjemným obohacením naší akce, rozdávala podpisy a úsměvy, fotila se s přítomnými, prodávala svoje knihy a dokonce i vařila. Stala se také hlavním motivem oficiálních tiskovin spolu s nádherným veteránem Wikov 35 Kapka. Tento skvost automobilové historie nám zapůjčil majitel olomoucké Veteran Areny – největšího muzea veteránů v České republice. Fotky vznikly v krásných prostorách Smetanových sadů v Olomouci a o jejich podobu se postaral profesionální fotograf Jakub Šnábl. Děkujeme tímto patronce akce za její neutuchající energii, pozitivní náladu a velký přínos osobností jako takovou.

 

 

Výstava veteránů probíhala během sobotního dopoledne a mohli jsme vidět mnoho krásných automobilů i motocyklů. 

 

 

Během tohoto dopoledne probíhaly také ankety, které jsme vyhlásili v pravé poledne. A jak dopadly ankety na Ecce Homo Historic 2022? 

Nejvhodnější dobové oblečení v kategorii AUTO získal pan Belko s chotí, kteří přijeli s krásným vozem JAWA Minor 1 z roku 1939. V kategorii MOTO tuto cenu získal Pavel Mikuláš (JAWA Special 175 z roku 1939).

Nejstarším automobilem z těch, co byli přítomní sobotní výstavě, byla TATRA 57 pana Milana Trojančíka. Rok výroby této Tatry je 1932. Úplně nejstarší motocykl byl MORGAN 1000 z roku 1926, který k nám do Šternberka přivezl Jaroslav Loun ml. 

Jaroslava Louna s Morganem si diváci zvolili i v divácké anketě v kategorii MOTO. Ve skupině automobilů získal nejvíce hlasů od diváků Jiří Valach s unikátem LEA FRANCIS 14 HP (1944). 

TOP 3 nejkrásnější organizátoři zvolili taktéž pana Valacha s Lea Francis, dále pana Gajdůška s CITROËNEM 7C (1938) a pana Schneidera s nádherným motocyklem PRAGA 500 BD (1929). 

A na závěr, cenu partnera akce Hyundai Horimex cars, získal taktéž pan Milan Belko soutěžící za veteránský klub S.K.A.M. Olomouc.

 

 
 

Součástí výstavy bylo představení Porsche Classic Clubu České republiky. Členové tohoto klubu přivezli do Šternberka ukázat krásné vozy značky Porsche, starší, ale i novější. Byla to opravdu krásná podívaná.

 

 
 

Po poledni vyjeli účastníci na Rally Ecce Homo Historic, která je zavedla krásami Olomouckého kraje až do Uničova, kde byl připraven slavnostní cíl. Tam se soutěžilo O pohár starosty města Uničov a plnil se poslední úkol. 

Vítězové Rally Ecce Homo Historic:

Kategorie AUTO:

1. místo: Pavel Fiala Škoda Tudor 
2. místo: Milan Vala -Ford Mustang Coupe V8 
3. místo: David Adamík Škoda 1000 MB 

 

Kategorie MOTO: 

1. místo: Jaroslav Loun III. Triumph Bonneville T120R, 650 OHV 
2. místo: Ctirad Tomka JAWA - ČZ 250/353 kývačka 
3. místo: Petr Hejč Norton ES2 

 

Dodatečná ocenění pořadatelů a lahvinku domácí slivovičky si odnesli p. Fiala za nejobsáhlejší popis osobností spjatých s městem Šternberk, p. Loun III. za nejpřesnější popis modelů, p. Pavliš za nejpěknější obrázek a p. Táborský za nejmladšího člena posádky celé rally.

 

 
 

Celodenní program účastníci zakončili v krásných prostorách Expozice času, kde společně povečeřeli a poté se přesunuli na doprovodný program na Hlavním náměstí.

V neděli se od samého rána všichni převzatí jezdci proháněli po legendární trati Ecce Homo. Dopoledne zvládli dvě tréninkové jízdy a odpoledne pak dvě soutěžní. I přes velký počet přihlášených se podařilo dodržet časový harmonogram, pouze vyhlášení vítězů proběhlo s menším zpožděním. 

Kdo se tedy stal absolutním vítězem Ecce Homo Historic 2022? Je to až neuvěřitelné, ale byl to účastník z kategorie MOTO. Zajet dva nejpodobnější časy na motocyklu je opravdové umění a my moc gratulujeme panu Petru Šlimarovi za CKHM Ostrava, který jel na Harley Davidson WL 750 z roku 1942. Diference jeho časů byla 0,06 s. Je zároveň vítězem kategorie MOTO do 1955.

Druhé místo v celkovém hodnocení získal Petr Pavelčík, který u nás soutěžil za Klub postarších vozidel Uničov. Diferenci časů 0,18 s zajel na nádherném voze Porsche 911S a odváží si pohár také za vítězství v kategorii AUTO do 1980.

Na třetí pozici se umístil Pavel Krejcha z klubu S.K.A.M. Olomouc. Přivezl k nám nádherný automobil Zbrojovka Brno Z4 2 série. Rozdíl mezi dvěma závodními jízdami činil 0,26 s. Získal zároveň první místo v kategorii AUTO do 1955.

Celkové výsledky:

AUTO do 1955

1. KREJCHA Pavel ZBROJOVKA BRNO Z4 2.série 1934 0.26 
2. VAVROCH Jiří PRAGA P34 PICCOLO 1939 0.43 
3. HEJTMAN Petr ZBROJOVKA JAWA 600 1939 1.47 

 

 
 

AUTO do 1970

1. BALÁŽIK Branislav SAAB 96V4 1968 0.73 
2. PAVLÍČEK Jaromír VW Beetle 1500 Kaefer 1967 1.10 
3. ÚCHVAT Václav ŠKODA 1100 MBX DE LUXE 1968 1.16 

 

 
 

AUTO do 1980

1. PAVELČÍK Petr PORSCHE 911S 1976 0.18 
2. GALINSKA-POSTAWKA Ewa POLSKI FIAT 125p 1976 0.29 
3. MOSIOLEK Blazej POLSKI FIAT 125 P Monte Carlo 1974 0.30 

 

 
 

MOTO do 1955

1. ŠLIMAR Petr HARLEY-DAVIDSON WL 750 1942 0.06 
2. CAR Lubomír JAWA pérák 11 1951 0.54
3. SOUKUP Josef D-RAD R20 1930 0.57 

 

 
 

MOTO do 1970

1. ŠTENCEL David JAWA 250/353 kývačka 1959 0.51 
2. KUČERA Libor JAWA 500 OHC O2 1958 0.62 
3. LOUN III. Jaroslav TRIUMPH Bonneville T120R, 650 OHV 1966 0.62 

 

 
 

MOTO do 1980

1. KOLÁŘ Jaroslav YAMAHA XS400 1978 1.45 
2. GÁŠEK Ivo JAWA 250 Sadílek 1977 5.61 
3. HEJČ Petr BMW R75/5 1971 5.79 

 

 
 

PORSCHE CLASSIC CLUB

1. PAROBEK Rudolf

2. KRECL Emil

3. ONDVRŠA Jindřich

4. HNILIČKA Martin

 

 
 

Součástí tohoto víkendu byl i doprovodný program na Hlavním náměstí, Šternberské slavnosti. Byl to víkend plný kvalitní muziky a dobrého piva. Na náměstí totiž probíhal také Pivní festival – přehlídka malých a středních pivovarů. V pátek jsme program zahájili funk-rockovou kapelou FUPO z Mohelnice, ti předali slovo kapele Stanislav Hojgr – pop-rock ze Šumperka a následoval hlavní host pátečního programu, a tím byl český zpěvák Marcell. Po něm jsme po letech na pódiu přivítali místní funky kapelu Cabo Wabo a večer uzavřela rocková kapela Kameron z Přerova. 

 

 
 
 

Sobotní program byl zahájen devátou hodinou ranní, úvodního slova se ujal starosta města Šternberka Ing. Stanislav Orság a předseda AMK Ecce Homo pan Vlastimil Malík. O dopolední hudební program se postarali Tomáš Vyšinka na klávesy a Petr Chrobák na saxofon. Příjemnou muzikou doprovázeli probíhající výstavu veteránů. Nechyběly ani dobové hostesky rozdávající úsměvy a potřebné informace.

 

 
 

Samozřejmostí byl program pro děti – nafukovací skluzavka, airbrush tetování, radost v písku, výroba hrníčků apod. Program pro děti si připravila i Městská policie Šternberk. Koupit jste si mohli knihu Fenomén Ecce Homo, reklamní předměty Ecce Homo nebo magnetky s tématikou automobilové historie. Na náměstí byl také stánek Kooperativa pojišťovny, ti nabízeli svůj nový produkt Pojištění veteránů.

 

 
 
 

Z občerstvení jsme mohli letos poprvé ochutnat křupavé červíky – hmyzí jídlo budoucnosti, nemohl chybět tradiční Andyho trdelník, velké fronty měl pan Hejný, který nabízel výbornou kávu a domácí limonády nebo paní, která dělala pravé domácí langoše.

Pivo jsme si mohli vybrat z devíti různých pivovarů. Přijeli k nám: Minipivovar Lišák Topolany, Pivo Hasič Bruntál, Pivovar Polička, Minipivovar Valášek, Minipivovar Ničitel, Minipivovar Nachmelená opice, Pivovar Zašová, šternberský minipivovar Sternbeer a Pivo Huhňák.

 

 
 

Odpolední program zahájila Markéta Hrubešová se svojí kuchařskou show a vařila úžasně chutná jídla. Do těchto jídel zakomponovala olomoucké tvarůžky od našeho partnera přímo z výrobny olomouckých tvarůžků z Loštic.

 

 
 

Hudební program začal o půl čtvrté skupinou Blues Power a trval až do samotné půlnoci. Po páté hodině se na pódiu předvedli domácí The Middle of the Sandwich. Těm patří dík za rychlý záskok za kapelu Zvláštní zóny, která ze zdravotních důvodů bohužel nemohla vystoupit.

Před sedmou hodinou se na pódiu objevil český zpěvák Julian Záhorovský, který je mimo jiné autorem filmové písně snímku Po čem muži touží 2. Přijel sice sám, bez kapely, ale na pódiu měl ze všech účinkujících největší nával. Pozval si totiž k sobě všechny děti, které skotačily na náměstí. Julian měl plno jak pod podiem, tak na něm.

 

 
 

Po Julianovi jsme už netrpělivě čekali na vystoupení hlavního hosta, zpěvačky Moniky Absolonové, která skvěle zazpívala známé, zejména muzikálové hity. Po koncertě se také fotila se svými fanoušky.

 

 
 
 

Po krásném pěveckém vystoupení Moniky Absolonové to na pódiu pořádně rozjela kapela Ukulele Troublemakers, která je naprostou raritou nejen u nás, ale i ve světě. UKULELE TROUBLEMAKERS se snaží dokázat, že na ukulele je možné zahrát prakticky všechno. Tahle parta chlapíků měla velký úspěch.

 

 
 

Úplný závěr dvoudenního programu slavností patřil nestárnoucí skupině VERONA. Verona je česká hudební skupina založená v roce 2002. Tvoří ji hudebník a skladatel Petr Fider a zpěvačka Veronika Stýblová. Mezi hity se zařadily singly „Náhodou“, „Nejsi sám“ či „Ztracená bloudím“.

 

 
 
 

Největší obavy byly z předpovědi počasí, která se nakonec nevyplnila. I když to nebylo úplně bez deště, převážná část víkendu byla slunečná. Akce měla hojnou návštěvnost. 

Máme za sebou další ročník této sportovně-kulturní události, děkujeme všem přihlášeným jezdcům, všem účinkujícím, prodejcům, členům pořadatelského sboru, všem partnerům a v neposlední řadě všem návštěvníkům, kteří přišli podpořit tuto společenskou událost s ukázkou automobilové historie a prožít svátky našeho města.

Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK

 

FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk
radioking.cz