Ecce Homo Historic v novém kabátku

Sdílet

Novinky | úterý 14.08.2018

Vážení milovníci automobilové historie, dovolte nám pozvat Vás na další ročník tradičního šternberského setkání majitelů historických vozidel a motocyklů, Ecce Homo Historic. Již mnoho let má spousta z nás spojen druhý zářijový víkend s touto veteránskou akcí.  A protože nám záleží na tom, abyste k nám jezdili rádi, až už jste z řad majitelů veteránů, či diváků, snažili jsme se sesbírat co největší množství podnětů od vás všech a vyjít vstříc Vašim požadavkům a přáním.


V letošním roce se o veteránské Ecce Homo stará nová skupina pořadatelů, z nichž většina navštívila nespočet podobných setkání a akcí. Jednou z důležitých změn je dvoudenní koncept, který jsme letos zvolili, oproti třídennímu, jako tomu bývalo v minulosti. Názory se rozbíhaly, někteří chtěli být u nás co nejdéle a třídenní harmonogram jim vyhovoval, pro mnohé ale v dnešní uspěchané době byl pátek vyhrazený pro rally, nereálný. Nově tedy začínáme sobotní výstavou tradičně na Radniční ulici ve Šternberku a z ní je naplánován od 13 hodin odjezd na Rally Ecce Homo Historic po okolí, trasa do 100 km. Návrat z rally odhadujeme nejpozději do 17. hodiny do depa na Dvorské ulici, u Sportovní haly Ecce Homo ve Šternberku.

Sobotní výstava na Radniční ulici ve Šternberku, foto: David Sedlák
 
Odjezd historických vozidel z Hlavního náměstí do okolí, foto: David Sedlák
 

 Na sobotním večeru pro všechny přihlášené na Ecce Homo Historic, jsme si dali záležet. Věříme, že už změnou prostředí jsme udělali krok kupředu. Zarezervovali jsme nádvoří Státního hradu Šternberk, kde se odehraje tradiční Moravský večer. Bude plný hudby, programu, výtečného voňavého občerstvení, nebude chybět točené pivo, a to vše v krásných prostorách, kde se všem zúčastněným bude jistě líbit. Tento večer vyhlásíme také Rally Ecce Homo Historic a vítěze anket. V letošním roce vyhlašujeme v anketách posádku s nejvhodnějším dobovým oblečením pro auto i moto, nejstarší automobil a nejstarší motocykl, také vítěze divácké ankety (diváci mohou hodit hlas svému favoritovi na dopolední výstavě na Radniční ulici), TOP 3 účastníky Ecce Homo Historic vybere odborná porota a věcnou cenu obdrží klub s největším počtem účastníků (bez rozlišení auto / moto).

 
Moravský večer, vystoupení Spolku elegantních dam, foto: David Sedlák
 

Na neděli jsou naplánovány tradiční jízdy pravidelnosti na věhlasné trati Ecce Homo. V dopoledních hodinách se odjedou tréninkové jízdy a odpoledne pak naostro měřené soutěžní jízdy pravidelnosti, kdy je úkolem zajet co nejpodobnější časy s co nejmenším rozdílem mezi jízdami, a to bez jakéhokoliv měřícího zařízení. Vyhlášení jízd pravidelnosti letos mění své místo konání, sejdeme se u Městského úřadu ve Šternberku na Horním náměstí, kde oceníme ty nejlepší. Vyhlášení vítězů je naplánováno na 17. hodinu.

 

Nedělní jízdy pravidelnosti na trati Ecce Homo, foto: David Sedlák

Budeme slavit
Součástí letošního ročníku Ecce Homo Historic jsou oslavy 70 let sportovních vozů Porsche. Porsche je již 70 let synonymem sportovních vozů nejvyšší úrovně. Dne 8. června 1948 byl registrován první
automobil značky Porsche: typ 356 „Nr. 1“ Roadster. Tento den je považován za zrození značky Porsche. K tomuto výročí pořádá Porsche Classic Club Česká republika několik akcí a tento svátek přijedou oslavit i k nám. Již v roce 1905, kdy se zde jel první závod, skončil na 3. místě automobil Lohner-Porsche. V další historii závodů se automobily Porsche prosadily na stupních vítězů několikrát.
V neděli na trati Ecce Homo budete mít možnost vidět na třicet vozů značky Porsche, zejména ty starší 30 let.

 

Vozy Porsche na Ecce Homo, foto: David Sedlák

Představujeme nové logo
Součástí příprav letošního veteránského Ecce Homo jsme nechali vytvořit logo, které budeme využívat jen pro tuto veteránskou akci. Po tolika letech si myslíme, že si to Ecce Homo Historic zaslouží.

 

 

Které historické automobily a motocykly nepřijímáme?
Toto téma bylo nejtěžší pro nás všechny. Účast některých majitelů veteránů je zároveň důvodem neúčasti jiných, a to byl důvod, proč jsme nad tím dlouho přemýšleli a proč jsme několikrát a dlouho debatovali o tom, jaké stroje k nám přestat brát a které se snažit k nám přilákat. Věřte, že to nebylo jednoduché a nikdy to nebude jednoznačné. Pohledy se různí a názory liší. Schůzovali jsme i s lidmi, kteří jsou zasvěcení mnohem víc do takové problematiky, ani tak jsme nedošli k jednonázorové shodě. Rádi bychom ve Šternberku přivítali více krásných starých strojů, až z doby předválečné, opravdové skvosty automobilové historie, na druhou stranu jsme ale Ecce Homo a máme tu legendární závodní dráhu s téměř nepřekonatelně dlouhou tradicí. A řekli jsme si, že je škoda toho nevyužít, proto i letos přijímáme vozidla i motocykly novějšího data, ale takové, které jinde na závodních tratích už nemůžete vidět. Nejsme klasický veteránský sraz, dáváme možnost „zazávodit si“ na naší trati, tuto atraktivitu totiž jiné veteránské akce nemohou nabídnout. Jsme pyšní na to, že trať Ecce Homo je jednou z dominant našeho krásného města, proto ji chceme naplno využít. Na čem jsme se ale jednomyslně shodli, je současný stav a vzhled přihlášených strojů. V případě, že se nejedná o opečovávané
a udržované vozidlo, či motocykl a takovéto špatné zacházení je zřetelně viditelné, takové stroje od letoška nepřijímáme. Těšíme se totiž na pravé milovníky veteránů!

Doprovodný program
Na Hlavním náměstí ve Šternberku se budou v pátek večer a po celou sobotu odehrávat Šternberské slavnosti, plné hudebního programu, výtečných dobrot a atrakcí. Hlavními hosty jsou Kamil Střihavka & Leaders! a slovenská zpěvačka Kristína. Součástí Šternberských slavností je druhý ročník Pivního festivalu – přehlídka malých a středních pivovarů.

 

Doprovodný program Šternberské slavnosti, foto: David Sedlák
 

Těšíme se na Vás, majitele historických veteránů a stejně tak na všechny účastníky kteréhokoliv programu z celého Ecce Homo Historic 2018. A protože to myslíme vážně, vstup na akci je zcela zdarma!

Vedení AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK, společně s vedením Města Šternberk, Vás zve 8. a 9. září na historické Ecce homo.

Vedení Ecce Homo Historic 2018
A Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK

 

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk