Na Ecce Homo Historic se sjeli milovníci veteránů, plnému náměstí zazpíval Xindl X

Sdílet

Novinky | neděle 27.09.2020

O víkendu 4. – 6. září se ve Šternberku konala letitá akce Ecce Homo Historic s programem na Hlavním náměstí – Šternberské slavnosti a Město v pohybu 2020. Na veteránské Ecce Homo se sjelo několik automobilových a motocyklových skvostů, nejstarší vůz jsme mohli vidět z roku 1909. Na Hlavním náměstí lidi bavil Milan Peroutka se skupinou Perutě, Vojtaano, velká skupina fanoušků přišla na Stracené Ráj a největší ohlas sklidil hlavní host letošních slavností, Xindl X.


Ecce Homo Historic začalo tradiční sobotní výstavou na Radniční ulici. Sjela se spousta majitelů krásných veteránů, mohli jste vidět nádherný BUICK 46 S coupé pana Michala Dostála z roku 1929 nebo třeba krásné BMW 321 našeho pravidelného účastníka, pana Jiřího Janoška. Nechyběli ani místní nadšenci pro automobilovou historii. Na výstavě jsme mohli potkat krásnou červenou Škodu ŠKODA 450 ROADSTER, která patřila panu Partykovi, který nás bohužel v loňském roce opustil. Jeho vůz ale na slavném EH Historic nechyběl, hrdě jej zastoupila jeho rodina, dcera Iveta Tomečková, s vnukem Jiřím. Z místních nechyběl třeba také PAŘEZ team, kterému velí Vojta Fiala s Jardou Hádělem, oba na JAWA 555 pařez. Účastnila se také rodina Lounových, která má Šternberk jako druhý domov. Každoročně přivezou jedny z nejkrásnějších motocyklů a pravidelně vyhrávají diváckou anketu.

 

 
 
 
 
 

A jak dopadly ankety v letošním roce? Posádka s nejvhodnějším dobovým oblečením MOTO, tuto cenu si odnesl Pavel Mikuláš – JAWA Special (1939). V takovém stylovém oblečení byl pan Mikuláš neporazitelný. V kategorii AUTO si cenu za posádku s nejvhodnějším dobovým oblečením odnesl jednohlasně Marek Šenar s vozem LADA/VAZ 2101. Čtyřčlenná stylově oblečená posádka byla ten den bezkonkurenční. Diváckou anketu MOTO vyhrál Jarda Loun III. – INDIAN CZ 125 a AUTO pan Dominik Smrček – MG MGA (1959). TOP účastník získal dle porotců Michal Dostál s BUICK 46 S coupé (1929).

 

 
 
 

Po výstavě odstartovaly přihlášené posádky na Rally Ecce Homo Historic po okolí. Trať byla tradičně do 100 km, posádky navštívily obce Mladějovice, Újezd u Uničova, Žerotín, Pňovice, Střeň, Náklo, Senice na Hané, Náměšť na Hané, Slatinice, Lutín, Hněvotín a cíl byl umístěn na okraji Olomouce.
Nejlépe se s itinerářem a připravenými úkoly popasovala posádka č. 255 Petr Hejč s NSU Prinz s 68 body. Na druhém místě se umístila posádka se startovním číslem 159 Marek Šenar s vozem LADA/VAZ 2101 s 66 body a třetí místo získal Pavel Gajdůšek s ČZ 150 C, který nasbíral 65 bodů. Vyhlašovali jsme i mimořádná ocenění. Například nejstarší vůz rally byl Buick z roku 1909 pana Jaroslava Krajíčka mladšího, nej dívčí posádkou byla posádka č. 132 Tereza Tomšů se svou dívčí partou, nejlepším jezdcem na simulátoru byl Bronislav Rychlý a nejlepším střelcem (střelba ze vzduchovky) byl pan Petr Šimela.

 

 
 
 
 

Nedělní jízdy pravidelnosti byly složené z dvou tréninkových a dvou závodních jízd. A jak to dopadlo? Kdo se stal vítězem? V kategorii AUTO do roku 1955 zvítězil pan Jiří Janošek s překrásným BMW 312 z roku 1939. Diference časů činila 0.48 s. Auta do 1970 ovládl pan Jan Jaroš s vozem Triumph Spitfire z roku 1969. Pan Jaroš je pravidelným účastníkem na Ecce Homo Historic a my mu gratulujeme. Diference jeho časů činila 0.23 s, což stačilo na 5. místo absolutně. Kategorii AUTO do 1980 vyhrál pan Antonín Fidler s Fordem Taurus s neskutečným rozdílem časů dvou jízd, který byl pouze 0.06 s.

 

 
 
 

V MOTO do 1955 zvítězil Jaroslav Staroštík na Indianu 101 Scout, soutěžící za Historic Car Club Mohelnice. Rozdíl časů mu byl naměřen 0.27 s. V MOTO do 1970 si rozdílem 1.09 vítězství zajistil domácí Ctirad Tomka, soutěžící za AMK Ecce Homo. A poslední kategorií je MOTO do roku 1980, kde si vítězství odvezl pan Ivo Opletal na motocyklu Honda CBX 1000 s tou nejlepší diferencí v letošním závodění vůbec, a tou je 0.04 s.

 

 
 
 

Pan Opletal s tímto nepatrným rozdílem dvou časů vyhrál absolutně tento ročník Ecce Homo Historic. Čas první jízdy měl 3.48,48 a čas druhé jízdy pak 3.48,52.
Vítězové kromě pohárů, věnců a šampaňského získali ceny od Města Šternberk, Olomouckého kraje a partnerů akce.

 

 
 
 
 
 

Současně s Ecce Homo Historic probíhala akce Šternberské slavnosti a Město v pohybu 2020, která začala již v pátek v 16:30 hod. Hudební program zahájil uničovský ŠAFA, po něm vystoupil olomoucko - šternberský band NR5, hlavním hostem byla skupina PERUTĚ v čele s Milanem Peroutkou, který zaplnil Hlavní náměstí a v neskutečné atmosféře až do pozdních hodin udržel všechny návštěvníky DJ Gajdy tak, jak on to umí. 

 

 
 

Sobotní program zahájily Mažoretky Bohunky, vlastně Mini Bohunky, které byly velmi šikovné. Následovala šternberská hudební skupina TRUMF, která na náměstí naladila tu správnou atmosféru, která byla k výstavě veteránů potřeba. Se skupinou TRUMF se střídalo představování unikátních strojů na Hlavním náměstí, kterého se ujal moderátor Lukáš Karásek.

 

 
 
 

Doprovodný program na náměstí byl pestrý; pro děti byla připravená nafukovací skluzavka, airbrush tetování, dětské čtyřkolky, nafukovací střelnice, výroba hrníčků, rukodělné dílničky… Součástí akce byl také čtvrtý ročník PIVNÍHO FESTIVALU - měli jste možnost ochutnat pivo malých a středních pivovarů – Pivovar Lišák Topolany, Pivovar Koníček, Pivovar Padochov, Pivovar Polička, Pivo Huhňák a Pivo Hasič Bruntál. Z občerstvení jste si mohli dát grilované speciality, langoše, nachos, bramborové spirálky, Andyho trdelník, kávu, frappé, cukrovou vatu, popcorn, škvarkové tyčinky, cukrovinky, domácí limonády, alko a nealko koktejly, čepovaný cider, ledovou tříšť a další.

 

 
 
 

Ve 14 hodin začal hlavní program na náměstí, vystoupil VOJTAANO, který pod podiem stojící fanynky neskutečně bavil. Vojtaana vystřídala luhačovická kapela HORIZONT. I tato rocková kapela si našla své nadšence. V 17:30 nastoupil velmi očekávaný STRACENÉ RÁJ, který publikum rozparádil. Ke koncertu také patřila autogramiáda, fotografování a prodej merche. Stracené Ráj měl podle řvoucího davu ve Šternberku velký úspěch.

 

 
 
 
 

Těsně před Hlavním hostem vystoupila kapela KOWALL COMPANY z Přerova. Fajn lidi, kteří získali ocenění objev roku Rádia Haná 2019 a mají na svém kontě již nespočet koncertů.
Ve 21 hodin měl vystoupit Děda Mládek Illegal Band. Jak jistě víte, v týdnu před akcí byla avizovaná změna. Ze zdravotních důvodů nemohla kapela do Šternberka přijet. Luxusní náhradou za tuto kapelu byl zpěvák XINDL X, s kterým zpívalo jeho hity celé náměstí. I přesto, jaké počasí právě na tuto hodinu dorazilo. Publikum vydrželo v tom největším dešti stát a čekat na posunutý koncert o 15 minut. Všichni, co byli na náměstí, zažili neskutečnou průtrž mračen, ale na hlavního hosta si počkali. XINDL X dal divákům za jejich statečnost ještě dva přídavky a pak se teprve rozloučil. Poděkování pořadatelů patří právě vám, co jste v tom počasí udělali pro Xindla X neskutečnou atmosféru.

 

 
 
 

Dovolte za pořádající organizaci AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK všem účastníkům, návštěvníkům, prodejcům… prostě všem příznivcům poděkovat za účast. Věříme, že jste se dobře bavili a budeme se na Vás těšit v příštím roce.

Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK
Foto: David Sedlák DS Foto, Michal Heřmanovský

      

 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk