Nedělní závod patřil borcům Merlimu a Trnkovi

Sdílet

Novinky | pondělí 26.04.2021

V sobotním závodě Christian Merli dvakrát překonal traťový rekord a v neděli se mu to v první jízdě podařilo znovu. Možná bychom byli svědky překonání rekordu i v druhé závodní jízdě, ta byla ale zrušena. I přesto, že Merli předváděl neskutečné výkony, neděle bezpochyby patřila šternberskému Trnkovi. Díky jeho talentu a výkonům z minulých let všichni věřili, že se silnějším vozem se posune blíž k té nejužší evropské špičce. Ale že bude v jedné vteřině závodit s králem Merlim? To nečekal nikdo.

Jak již bylo řečeno, králem nedělní závodu je opět Christian Merli, který závod vyhrál absolutně a překonal opět svůj traťový rekord ze soboty a stávající hodnota traťového rekordu na zkrácené trati je nyní 1:47,91.

Christian Merli, foto: Lukáš Ston

Co je ale největším překvapením tohoto závodu, je vítěz Mistrovství České republiky a držitel druhého místa absolutně, Petr Trnka. Získal také 1. místo ve skupině E2-SC. Diváci si před závodem šeptali o tom, že jeho nový třílitrový vůz Norma M 20 FC Mugen mu pomůže k tomu, aby soupeřil s jezdci, jako je například Miloš Beneš. Sobotní výsledky napověděly, že si na nový vůz zvykl rychle. Nikoho by ve snu nenapadlo, že rozdíl mezi králem kopců Merlim a domácím Trnkou bude 0.79 s. Když jsme s ním dělali v pátek odpoledne rozhovor, mluvil o tom, že testování v Mostě bylo velmi krátké a že má respekt z prvního závodu na přírodní trati, i přesto, že se jedná o domácí kopec. Přiznal se, že obavy měl. V sobotu večer dle jeho oslov se cítil o poznání klidněji, ale jak sám uvedl, ani zdaleka se nedotýkal limitů vozu ani sebe samého. Pak přišel nedělní závod a přidělal pár vrásek i králi evropských kopců Christianu Merlimu. Je nutné podotknout, že Christian byl ve Šternberku prakticky na testování a o žádný výsledek mu nešlo, i přesto to byl ale krásný souboj. Diváci, kteří měli otevřené online výsledky nevěřili vlastním očím, když se tam objevil Petrův čas. Stejně jako jeho tým, který netrpělivě čekal v předstartovním prostoru na hodnotu jeho závodní jízdy. Gratulujeme!

Petr Trnka, foto: Pavel Pustějovský

Trnka porazil i svého kolegu Petita, který mu vůz prodal. Je potřeba říct, že Sébastien Petit má také úplně nový vůz, který neměl příležitost vyzkoušet a šternberskou trať nezná tak dobře jako sám Petr. Třetí Sébastien je ale potěšen výsledkem šternberského závodu, nejen jeho, ale i bratra Kevina.
Skvělý úspěch zaznamenal také slovenský závodník Ján Miloň. Je až neskutečné, jak si jezdci dokážou na nové vozy rychle zvyknout. Miloň pouze pár dní před Ecce Homo dokončil svůj vůz Škoda Fabia R5, ve Šternberku v něm seděl poprvé a vyhrál MČR v Kategorii I. Skvělý úspěch.

Skupina 5b: Bohumír Čambálik (Honda Civic Type-R EP3): 2.29,70

Jistě jste si všimli, že byla rozhodující nejrychlejší jízda, nikoliv součet obou jízd, jak jste zvyklí.

Ján Miloň, foto: Pavel Pustějovský

Mistrovství České republiky v závodech do vrchu historických automobilů vyhrál Martin Chytil na voze MTX 1-06 B. Je s časem 2:39,69 zároveň vítězem Divize 2. Divizi 1 ovládl Vladimír Konicar s vozem BMW 2002 Ti s časem 2:49,40.
Českou Trofej absolutně vyhrál Josef Hlavinka ml. na voze Tomis 99-04 s nejrychlejší jízdou 2:09,86. Hlavinka startuje za domácí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK. Díky technickým problémům se závod Česká Trofej nepodařilo dokončit například Kotkovi, Svozilovi nebo Zoufalému. Hlavinka vyhrál také Kategorii II. V Kategorii I zvítězil Milan Boháč s vozem Renault Clio, s časem 2:19,91.

Josef Hlavinka ml, foto: Antonín Gerža

Doplňující závody – v dámské trofeji zvítězila Eliška Popová na voze Suzuki Swift GTi s časem 2:45,01. Juniorskou trofej vyhrál čtyřiadvacetiletý Marek Novák na Kart Cross Kamikaz 3 (600 ccm) v čase 2:26,47.

Mezinárodní závod o pohár Města Šternberka vyhrál Christian Merli s nejrychlejším časem 1:47,91.
1.    místo Christian Merli – Osella FA30 Zytek LRM (2998 ccm): 1:47,91
2.    místo Sébastien Petit – Norma M 20 FC (2999 ccm): 1:49,16
3.    místo Kevin Petit – Norma M 20 FC (3996 ccm): 1:51,93
4.    místo Robin Faustini – Reynard K02 (3000 ccm): 1:54,73
5.    místo Axel Petit – Tatuus Formula Masters (1998 ccm): 2:06,27

Sébastien Petit, foto: Tomáš Tichý

Nedělní závod bohužel nebyl dokončen. I přes velmi chladné počasí vše běželo podle plánu, ale cca 25 vozidel do konce se to začínalo hodně protahovat. Porucha na vozu Václava Janíka, kterého musel odvézt odtahový vůz, vznikaly také olejové skvrny na trati, které se zasypávaly, například z vozu Tomáše Liedla s vozem Seat Leon Supercopa. Tečkou pak byly technické potíže na voze Igora Drotára a vytečený olej na značné části trati. Jednalo se o dlouhou prodlevu v závodě, zasypávalo se několik úseků. Protože se ale jednalo o velký rozsah, bylo domluveno, že zkušený jezdec Milan Svoboda se svým BRC CM 05 Evo projede trať a posoudí nečistoty na trati. Po dojetí do cíle sám uznal, že znečištění na trati je velkém rozsahu. Následně ředitel závodu Vlastimil Malík oficiálně ukončil závod. Předtím, než se tak stalo, se někteří jezdci sami rozhodli, že už by druhou jízdu neabsolvovali. Jedním z důvodu bylo také počasí, které se začínalo kazit. Pro bezpečnost všech jezdců bylo takto rozhodnuto. Bohužel se ale nemohla započítat do výsledků druhá jízda ani těm, co ji stihli odjet.

Jménem organizátorů chceme poděkovat jezdcům, že byli součástí tohoto podniku a pogratulovat vítězům. Poděkovat chceme divákům, kteří respektovali nařízení a zůstali doma, omluvit se divákům, které jsme museli vykázat, ale bohužel nařízení bylo pro všechny stejné. Poděkovat všem, kteří se podíleli na online streamu (za oba dva dny stream pustilo 20.000 diváků), aby právě diváci, kteří zůstali doma, nás mohli sledovat a poděkovat také všem pořadatelům, kteří dodržovali přísná nařízení.

A na závěr chceme pozvat … pozvat Vás všechny na 40. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk (28. – 30. 5. 2021). Závod připravujeme, zatím ale neznáme podmínky. Budeme dělat všechno proto, abyste u toho mohli být s námi. Koronavirová situace se pozvolně zlepšuje a my pevně věříme, že úřady budou shovívavější. Držte nám pěsti.