Stalo se před dvaceti lety - Nestiho diskvalifikace

Sdílet

Novinky | neděle 10.05.2009

Díky fotofejetonu J.Pešky, který byl uveřejněn ve Světě Motorů č.35/89 si můžeme připomenout jednu velmi zajímavou historickou událost.


"Jeden z nejstarších závodů do vrchu v Evropě Ecce homo má svoje kouzlo nejen krásnou tratí, ale i malebnými zákoutími šternberských uliček Letos poklidnou hladinu rozčeřili dva muži: Španěl Vilariňo (2), který podal protest na legendu evropských vršků Itala Nestiho. Ředitel závodu Ing. Zajíc nejprve nepustil Nestiho na start druhé jízdy (3), ten se pustil do ostré debaty se soupeři, v tomto případě s Darbellayem (4), pak dokonce s komisařem FIA Maxem Bronnerem (5) a nakonec stejně mumraj kolem opakované jízdy a porušení zákazu nahřívání pneumatik skončil Nestiho diskvalifikací (6)".


snímek 1


snímek 2


snímek 3, snímek 4


snímek 5, 6

J.Peška
Foto: M. Kyjevský a J. Peška

Nedávno jsem se ptal Ing. Zajíce, zda má ještě nějaké vzpomínky na tuto událost. Odpověděl, že Nestimu sám domlouval a upozorňoval ho na možné následky, ale Nesti si poradit prostě nenechal.

Má vzpomínka na tuto událost je, že jsem tehdy dělal pořadatele u vjezdu do depa a od svých kolegů jsem dostal pokyn, že z depa vyjíždějí auta, že mám zastavit druhý směr, aby nedošlo ke kolizi. Načasování bylo opravdu skvělé, během okamžiku se na mne řítil se svou Osellou rozzuřený Nesti - právě se dozvěděl o diskvalifikaci. Nesti nezastavil, musel jsem uskočit, tolik peprných italských slov v jednom okamžiku jsem do té doby nikdy neslyšel a zřejmě již nikdy slyšet nebudu. Uličkou mezi budovami gymnázia proletěl jako střela, dodnes nechápu, jak se mu to povedlo, když byla vlastně neprůjezdná. I taková je historie Ecce Homo.

Připravil : Libor Bejdák

Start Ecce Homo 2024:
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk
radioking.cz