Traťový rekord se otřásal, Faggioliho nadvláda svržena

Sdílet

Novinky | pondělí 06.06.2016

Jeden z nejočekávanějších soubojů novodobé historie Ecce Homo je za námi. Skončil 111. ročník závodů do vrchu na slavné trati Ecce Homo a 36. Mistrovství Evropy ve Šternberku. Již v loňské sezóně začal vystrkovat růžky konkurent dosud nepřemožitelného Simone Faggioliho. 


Ano, čtete správně, slovo konkurent jsme v souvislosti s Faggiolim mnoho let použít nemohli. Letos se do toho ale Ital Christian Merli obul zodpovědně. Před šternberským závodem měli oba Italové shodný počet bodů celkově v seriálu Mistrovství Evropy, a tak se čekalo, jak dopadne soutěž mezi Normou a Osellou. Simone Faggioli je osminásobným Mistrem Evropy, na EH vyhrál sedmkrát v řadě a letos poprvé odjíždí poražen. I přesto, že měl výhodu ve znalosti tratě, odváží si bramborovou příčku. Podle šéfmechanika Faggioli Racing Teamu se v první jízdě pokazila elektronika, proto ten horší čas. I když nevím, jestli se času 2:57 dá říkat horší. Ve druhé jízdě potvrdil, že v jezdeckých schopnostech není zakopaný pes. Byl rychlejší než Merli, dokonce mu chyběly čtyři setiny sekundy, aby dosáhl na rekord trati, který před čtyřmi roky vytvořil. Krásné a velmi rychlé jízdy jsme mohli vidět od obou, velké uznání však patří Merlimu, který byl v nevýhodě znalosti tratě. I přesto, že trénoval od úterý a snažil se trať zapamatovat, jel ve Šternberku v roce 2005 a od té doby až letos. Předvedl ty nejlepší a naprosto vyrovnané výkony. Včera vyhrál trénink, dneska vyhrál závod. Dalo by se snad napsat: ‚Přijel, viděl, zvítězil…“

Christian Merli je tedy vítězem tohoto ročníku, s nejlepším časem 2:45,87. Do celkové pořadí promluvil další Ital, favorizovaný Macario Paride, který obsadil druhou příčku absolutně. Obě jeho jízdy byly velmi rychlé, plynulé a vyrovnané. Třetí místo si do Švýcarska odvezl Joel Volluz, v kterého fanoušci vkládali plno nadějí. Jeho časy 2:49 a 2:50 dokazují, že patří mezi nejlepší evropské jezdce současnosti. Podiové umístění prošlo tedy změnou kompletně. Před víkendem jsme se vsázeli, kdo bude stát na nejvyšším stupínku, ale že proběhne kompletní obměna všech tří míst, to by málokdo čekal. Mezi tři nejlepší se tentokrát nedostal Fausto Bormolini, pro kterého byl tento víkend dosti smolný. Po neúspěšné první tréninkové jízdě, kdy narazil do svodidel, vůz opravili, do druhého tréninku nastoupil a vypadalo to, že vše zlé je zažehnáno. První závodní jízdu zajel pod tři minuty, dokonce 2:55, zařadil se tak mezi ty nejrychlejší, v té druhé jízdě ale opět havaroval, na úseku č. 3 měl opět náraz do svodidel a „očesal“ tak svůj Reynard. Naštěstí je v pořádku, o jeho voze už to ale říct bohužel nemůžeme. Velkou smůlu měl i nejrychlejší český jezdec Miloš Beneš. V esíčku nad Lipinským obloukem dopadla jeho Osella skoro stejně jako Bormoliniho Reynard. I Beneš tak vypadl ze hry, z toho důvodu se kompletně změnilo osazenstvo stupňů vítězů.

 

Domácí jezdci Janík a Trnka předvedli neuvěřitelnou podívanou

Největší radost nám udělali tihle dva borci, kteří se stali hrdiny letošního závodu pro domácí fanoušky. Janík i Trnka si zajeli své osobní rekordy, Janík projel cílovou fotobuňkou v čase 2:54,81, tohle nejspíš nikdo nečekal. Janík je tak díky havárii Miloše Beneše nejrychlejším českým jezdcem. Celkové 5. místo v absolutním pořadí je tak skvělý výkon. Vaškovi gratulujeme a nesmíme zapomenout na další jezdce Nutrend Racing Teamu, především na šternberského Petra Trnku. Vybojoval druhé místo Mistrovství Evropy CN/E2 – up 2000ccm a druhé místo Mistrovství ČR E2 SC – up 2000ccm. Celkově to udělalo 16. příčku v absolutním hodnocení. Čas 3:11,89 ještě na EH nikdy nezajel, gratulujeme k osobnímu rekordu! 

Děkujeme všem divákům za přízeň, fanouškům za podporu jezdců a všem, kteří byli o víkendu s námi. Ať už u trati, na startu, na doprovodném programu, děkujeme.

S těmito borci, o kterých píšeme, se uvidíme letos ještě jednou, na podzimním Závodu mistrů. Jste zváni, těšíme se na největší motoristickou událost sezóny.

 

Milena Schärferová 

Tisková mluvčí AMK Ecce Homo 

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk