Liška Ecce Homo - 7.10.2023 - přihláška

ZÁVOD MISTRŮ – NEJVĚTŠÍ MOTORISTICKÁ UDÁLOST VE ŠTERNBERKU 8. a 9. října 2016

Sdílet

Novinky | čtvrtek 03.03.2016

Patříte mezi fanoušky motorsportu? Nebo snad dokonce mezi přátele vrchařského sportu? Tak v letošním roce se máte rozhodně na co těšit! Už není žádným tajemstvím, že se v České republice pojede podzimní Závod mistrů. Vy, kteří se zajímáte o kopcové závody, jste jistě zaregistrovali, že se v roce 2014 jel první ročník v lucemburském Eschdorfu. Pro druhý ročník (jezdí se každý druhý rok) byla vybrána jedna z nejlepších tratí celé Evropy, kterou je právě Ecce Homo ve Šternberku.


Kdo jiný si zaslouží pořádat tak významný závod než 110-ti letý podnik? Ecce Homo je závod, který významně podporuje město i kraj, v kterém se závod koná. A toto není samozřejmostí v každé zemi, která závody pořádá. I tato skutečnost přispívá k tomu, že se nebojíme takový velký podnik uskutečnit. V neposlední řadě má Ecce Homo ve Šternberku své oddané fanoušky. Už kvůli nim máme závazek uspořádat Masters co nejpovedenější, aby se jednalo o opravdový vrchol sezony. Naši fanoušci si to zaslouží, za tu mnohaletou podporu. Ecce Homo se u nás jezdí od roku 1905 a 35 let ve Šternberku hostíme seriál Mistrovství Evropy. Neméně známý je u nás historický podnik EH každé září a letos poprvé, tu největší událost vůbec, máme před sebou.


Hill Climb Masters zaštiťuje mezinárodní automobilová federace FIA, která přišla s naprosto jedinečnou možností, jak povýšit závody do vrchu na vyšší stupínek. FIA vlastně vytvořila olympijské hry pro naši oblíbenou disciplínu. Závodu mistrů se zúčastní ti nejlepší jezdci několika evropských zemí (v roce 2014 to bylo 19 zemí), které vyberou představitelé ASN. Součástí tohoto podniku bude také Pohár národů, který bude zajisté divácky nejatraktivnější. Každá země bude mít mezi jezdci čtyři své zástupce. Stejně jako v předloňském roce v Eschdorfu, se vyhlásí a předají medaile pro tři nejlepší týmy. V roce 2014 zvítězil tým italských závodníků, do kterého patřil Faggioli, Magliona, Merli a Bormolini. Na druhém místě skončili Švýcaři a třetí se umístili nejlepší jezdci z Rakouska.

Christian Merli (I) Osella PA2000 Honda
 

Omar Magliona (I) Osella PA21/S EVO Honda  (zdroj: http://gtspirit.com/ Photo by Brad Anderson)


V individuálních výsledcích zvítězil Francouz Nicolas Schatz se svojí Normou, v kategorii II se vítězem stal Eric Berguerand a nechal za sebou i samotného Mistra Faggioliho. Kategorii I pak ovládl Yanick Bodson s krásným Porsche a na druhém místě zástupce naší malé zemičky, Jarda Malý s Lancerem Evo VIII.

 

Nicolas Schatz (F) Norma M20 FC BMW (zdroj: http://gtspirit.com/ Photo by Brad Anderson)

 

Eric Berguerand - Lola FA99 Cosworth (zdroj: http://gtspirit.com/ Photo by Brad Anderson)


Jednání, které se uskutečnilo 2. února ve Šternberku, objasnilo několik dříve otevřených otázek, např. ohledně délky tratě. Protože naše trať je pro tento závod příliš dlouhá a požadavek ze strany vyhlašovatele zněl okolo 3 km, je naplánován start na místo tradičního startu a cíl za Sojkovou zatáčku, což činí cca 3 200 m. Má to své výhody, např. pro traťové komisaře, vysílačky, televizní štáb apod., také se ale pořadatelé EH musí vypořádat s některými náročnějšími skutečnostmi, jako bude nápor diváků vměstnaný do tří kilometrů. Pokusí se rozšířit prostory diváckých míst.


Hill Climb Masters je neprosto jedinečnou akcí. Zejména v tom, že můžeme vidět v jeden termín na jedné trati největší závodníky této disciplíny. Mistry všech mistrů jednotlivých zemí. V žádném dílu seriálu FIA mistrovství Evropy, FIA International Cupu a různých národních šampionátů, není možno toto zaručit. Nejen tímto je Masters jedinečný, ale na „obyčejném“ evropském mistrovství nemáme možnost potkat se například se závodníky z Británie nebo Irska.

Nations Cup – Poháru národů

 

Účast jezdců na Masters není tak automatická, jak by se zdálo, tuto účast si každý závodník musí zasloužit (speciální pravidla Masters Top 12, Top 5 a Top 3). Tím je zaručena účast opravdu těch NEJ jezdců.


Velké finále letošní sezóny je letos doma, tak pevně věříme, že nikdo z Vás nebude chybět! Napište si do svých kalendářů, diářů a zápisníčků druhý říjnový víkend velkým červeným písmem. Z naší strany jsou přípravy v plném proudu, teď je jen na Vás, abyste pro nejlepší vrchařské závodníky vytvořili, co možná nelepší diváckou kulisu, která je požene rychleji do kopce.


Jste srdečně zváni na největší motoristickou událost v letošním roce, 8. – 9. 10. 2016 !

Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo

Ecce Homo Historic 2023
Sternberske Slavnosti 2023
NSA
FIA
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
SONS LOCATION
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk