On-line Výsledky - On-line results

ecce homo 2.6. - 4.6.2023
me ehc 2023 me hhc 2023 eh 2023

Závod mistrů Hill Climb MASTERS – BRAGA 2021

Sdílet

Novinky | pátek 08.10.2021

A je to tady! Nejprestižnější závod a vyvrcholení sezóny v disciplíně automobilů do vrchu se koná už tento víkend. Závodu Masters se dle přísných kritérií mohou účastnit pouze ti, kteří se umístili do 12. místa absolutně ve FIA kategoriích (FIA Championship, Challenge a Cup) nebo na předních místech v národních šampionátech. Každý, kdo se účastní tohoto podniku, zde závodí za volantem vozu, s kterým odjel danou sezónu.


 
 

Závod MASTERS zahrnuje dvě klasifikace: individuální klasifikaci, kde tři vítězové získají medaile a Pohár národů. Klasifikace Poháru národů je založena spíše na indexu pravidelnosti než na pouhé rychlosti. To z toho důvodu, aby šance byly vyrovnané. O vítězství tak mohou bojovat i státy, které nemají v týmu ty nejrychlejší piloty Evropy. Členové týmu každé jednotlivé země musí zajet dvě jízdy s minimálním rozdílem.  

Myšlenka uspořádat závod mistrů přišla od Federace automobilového sportu před pár lety, letos se totiž koná teprve čtvrtý ročník tohoto prestižního podniku. Masters se má konat vždy každé dva roky.

1.ročník – Eschdorf Luxembourgh 2014 (zlato: Itálie, stříbro: Švýcarsko, bronz: Rakousko, 5. místo: ČR)

2.ročník – Šternberk CZE 2016 (zlato: Slovensko, stříbro: Švýcarsko, bonz: Rakousko, 13. místo: ČR)

3.ročník – Gubbio Italy 2018 (zlato: Lucembursko, stříbro: Itálie, bronz: Slovinsko, 7. místo: ČR)

4. ročník se měl uskutečnit již v roce 2020, ale kvůli covidové situaci byl přesunutý na rok 2021, konkrétně 8. – 10. 10. 2021 do krásného historického města Braga na severu Portugalska. Braga je třetím největším portugalským městem.

 
 
 
 
 
 

Časový harmonogram:

Pátek 8. 10. v 18:00 Oficiální ceremoniál – představení jezdců a týmů

Sobota 9. 10. od 10:00 Oficiální tréninkové jízdy (3 jízdy)

Neděle 10. 10. od 9:00 Oficiální závodní jízdy (3 jízdy) a následně vyhlášení vítězů

Na věhlasný Masters jezdí týmy ve složení 4 jezdců a 1 kapitána. Autoklub ČR letos do Portugalska za Českou republiku vyslal tyto jezdce: Karel Trněný, Petr Trnka, Aleš Mlejnek a Jiří Ošmera. Každý z nich je ze strany AČR podpořen částkou 150.000,- Kč. Dále bez finanční podpory na divokou kartu pojede Jindřich Pluhař. Kapitánem českého týmu je Josef Michl.
 

 
 
 
 

 

Masters 2021 se účastní 15 zemí.

 

  
 
 
 

My jsme se některých z těchto jezdců zeptali na pár otázek, těsně před jejich velkým závodem:

 

JINDŘICH PLUHAŘ

Připravujete se na velmi prestižní závod Hill Climb MASTERS Braga 2021. Jedete za Českou republiku na divokou kartu, jak vnímáte svou účast na tomto podniku?

Účast na Hill Climb MASTERS Braga 2021 je pro mě vyvrcholením mého vrchařského snažení. Začal jsem v amatérských závodech, poté změna auta a Česká trofej a poté MČR, FIA cup a letos ME.

 

Na tento závod se vydáváte bohužel bez finanční podpory AČR. Je to pro Vás velmi náročné zúčastnit se takto vzdáleného závodu?

Naštěstí se mi povedlo optimalizovat dopravu závodního auta ve spolupráci s Alešem Mlejnkem, za což mu moc děkuji. Takže náklady jsou pro mě snesitelné.

 

Fanoušci samozřejmě věří v úspěch české výpravy. Jak naše šance vidíte Vy? Uspěje Česká republika v Poháru národů?

Pro mě osobně je jízda na stejné časy v různých jízdách složitá a proto si myslím, že výsledek Poháru národů je otázka štěstí, ale doufám, že českému týmu štěstí bude přát.

 

Závodíte za AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK již několik sezón a účastníte se seriálu ME. Jsme rádi, že nás reprezentujete v Evropě...jaké máte plány do dalšího roku?

Příští rok, pokud okolnosti dovolí, bych se rád účastnil převážné většiny závodů ME, podle informací se má měnit PF faktor, tak uvidíme, do jaké skupiny v kategorii 1 padnu. Změnu auta na příští rok neplánuji, možná jen změnu značky pneumatik.

 
 
 
 
 
 

PETR TRNKA

Peťo, jaká byla cesta do Portugalska? Je to přeci jen dost daleko....dalo se to zvládnout?

Cesta do Portugalska byla dlouhá, ale vše šlo dobře a kluci mechanici/řidiči předvedli perfektní výkon :)

 

Závod Hill Climb MASTERS, taková vlastně olympiáda v závodech automobilů do vrchu. Budeš reprezentovat Českou republiku na takto prestižním podniku. Jaký máš pocit? Jak vnímáš svou účast na MASTERS BRAGA 2021?

Ano, Masters je taková přehlídka toho nejlepšího, co na kopcích je. Je mi velkou ctí, že tu můžu být. Podařilo se nám účastnit se zatím všech Masters, které se konaly. Podruhé jsem součástí teamu pro soutěž národů, budu se maximálně snažit, abych svým výkonem přispěl k úspěchu teamu.

 

Bude podle Tebe Česko úspěšné v hodnocení Poháru národů, který není až tak o rychlosti, ale spíše o pravidelnosti? Máte s ostatními členy týmu nějakou strategii?

To, kdo jak bude úspěšný, si nyní netroufnu tipovat, je zde spousta špičkových jezdců a všichni mají jeden cíl. Určitě všichni z českého teamu nechceme být pozadu a budeme dělat maximum, abychom podali co nejlepší výkon.

 

Po nedělním klání nebude vyhlášený jen nejlepší tým, ale soutěží se i mezi jednotlivci. Na jaké pomýšlíš umístění?

Velkou zodpovědností a hlavním cílem je co nejlepší výsledek pro národní soutěž, což znamená dvě jízdy s minimálním rozdílem, ale určitě nechci zaostat v rychlosti za celou vrchařskou špičkou. Jak jsem již psal, je zde obrovská konkurence, bude to velice vyrovnané a troufám si říct, že minimálně 10 jezdců má na celkové vítězství.

 

 

 
 
 
 

ALEŠ MLEJNEK

Aleši, byl jsi nominován Autoklubem České republiky jako člen české výpravy na nejprestižnější závod v disciplíně závodů do vrchu. Jsi na místě konání MASTERS BRAGA 2021. Potěšilo Tě to?

Ahoj, potěšilo mě to velice, je to pro mě veliká čest, že můžu reprezentovat ČR na FIA Masters a je to vrchol mé 25leté kariéry.  

 

Spolu s ostatními členy českého týmu budete bojovat o co nejlepší umístění v Poháru národů. Úloha každého jezdce je velmi důležitá. Jsi připravený zabojovat o "bednu"?

Jsem připraven bojovat o bednu především v týmové soutěži, je to pro mě priorita. Výsledek v jednotlivcích je podružný, pro ten tady nejsem :)

 

Masters není jen o zápolení na trati. Je to událost, je to věhlas. Jedním z velkých okamžiků bude jistě páteční oficiální ceremoniál představování jezdců a týmů z mnoha zemí. Jaké je Tvé očekávání?

Moje očekávání - maximální zážitek;  v podstatě jde o zahájení vrchařské olympiády a určitě si to společně s mojí šéfmechaničkou a manželkou v jedné osobě moc užijeme.

 

Koho sis vzal s sebou do Portugalska jako podporu?

Jako podpora nejen na FIA Masters, ale v celém mém závodním životě, je se mnou moje úžasná žena a moc jí za to děkuju.

 

 
 

Děkujeme za odpovědi a přejeme celému týmu hodně štěstí!


Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK
 

Start Ecce Homo 2023:
ME 2023
Doprovodný program 2023
NSA
FIA
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
SONS LOCATION
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk