Ecce Homo vyhrál Francouz Lionel Régal, traťový rekord překonám nebyl

Sdílet

Tiskové zprávy | pondělí 02.06.2008

Zajisté nejvýznamnější událost v motoristickém sportu v našem regionu probíhala o víkendu na přelomu května a června. 28. ročníku závodů do vrchu Ecce Homo Šternberk se zúčastnila téměř stovka jezdců z osmi zemí světa. Start známých vrchařských závodníků si nenechalo ujít zhruba patnáct tisíc diváků..


Trať Ecce Homo je jednou z nejlépe hodnocených tratí v celém seriálu Mistrovství Evropy, proto se dlouho před závodem cca 200 organizátorů stará o to, aby vše bylo připraveno na 101%. Trať má dlouholetou tradici, měří 7800 metrů a je jednou z nejhezčích a nejbezpečnějších tratí jak v ČR, tak i v Evropě.

Tento závod, jako již tradičně, měl sílu ve skupinách E1 a E2. Měli jsme možnost vidět „v akci“ italské závodníky – Renza Napioneho, Fausta Bormoliniho a Simone Faggioliho. Za slovenskou republiku ve skupině E2 odstartoval Jaroslav Krajči se svým novým vozem Lola B02/50. Bohužel nám ve Šternberku chyběl velmi oblíbený sběrač traťových rekordů Ander Vilariňo ze Španělska, který měl na podzim těžkou havárii, ale jeho úhlavní soupeř jej přijel nahradit. Byl jím Francouz Lionel Régal. Na této trati jel vůbec poprvé, jako jediný měl rychlostní průměr přes 160 kilometrů za hodinu. Régal ve Šternberku v obou soutěžních jízdách zajel čas pod tři minuty. Stal se nejlepším a odvezl si několik prvních míst, mj. ve své skupině i absolutně. Ke koření každého závodu patří srovnání zkušených formulových jezdců. V pořadí druhý Ital Simone Faggioli byl v součtu obou jízd pomalejší skoro o sedm sekund. Ve druhé jízdě šel pod tříminutovou hranici i Maďar László Szász, který si nakonec ze závodů odvezl třetí místo. Nejvíce jsme samozřejmě drželi palce českým závodníkům. S Dallarou STV 302 jel špičkový závodník Milan Svoboda, „žluťásek“ Otakar Krámský pilotoval vůz Reynard K-08, závod ale nedokončil, protože měl na svém voze technickou závadu, tím si opět vybral svou porci smůly. Se svou novou zbraní se představil domácí šternberský jezdec Milan Kašpárek, který fanouškům představil AUDI TT-R DTM. Po sobotním tréninku suverénně vedl skupinu E1. Celý závodní víkend bojoval s Danem Michlem a Davidem Komárkem, který seděl za volantem Mitsubishi Eclipse Evo 600. Oba synové Milana Kašpárka - Tomáš a „Pinďa“ ani letos na startovním roštu závodů Ecce Homo 2008 nechyběli. Nejmladší z Ecce homo racing team Honza Kašpárek zajel v první závodní jízdě čas 4.04,810 a touto skvělou jízdou si vytvořil pohodlný téměř devíti vteřinový náskok na druhého Jana Trnku.Ve druhé závodní jízdě zbytečně neriskoval a tak se mohl radovat z prvního místa ve třídě E1-1400. Pňovický vrchař Václav Janík zajel nový rekord ve skupině A – čas 3.28,71. Překonal rekord z roku 2001, který doposud držel Jaromír Malý. Byl samozřejmě velice spokojený, především z toho, že ho Mitsubishi tentokrát nezklamalo. Dalším šternberským jezdcem, který se na trati znovu objevil, je Jirka Sedláček se svým nově upraveným vozem BMW M3 SŠ2. Tento jezdec měl snad v každé zatáčce po celé trati několik desítek fanoušků, dokonce celé fankluby a také možná touto podporou se vyšplhal až na deváté místo ve skupině.

Letošní rok opouští kopce velká osobnost Miroslav Fajkus. Chtěl přijet na závod do Šternberka se svým novým vozem Lola T99/50 Zytec, ale osud tomu tak nechtěl. „Faja“ nepřežil velmi těžkou havárii na závodech v Náměšti nad Oslavou. Je to pro milovníky a jezdce automobilů do vrchu obrovská ztrátu.

Kategorii historických vozidel ovšem nemůžeme opomenout, protože ani ta nebyla nezajímavá. Absolutně nejlepší čas ve skupině historických vozidel zajel opět Petr Vondrák, který překonává traťové rekordy. Svoji druhou tréninkovou jízdu zajel 3.22,15, což je výzva i pro jezdce soudobých vozidel. Ve všech kategoriích se stal suverénním vítězem.

Startovní pole bylo opravdu rozmanité a pro diváky doufejme atraktivní podívaná.
O tomto víkendu probíhal také doprovodný program k závodům Ecce Homo, který se konal na Hlavním náměstí a jehož pořadatelem byl TJ Sokol. Na oba dva dny bylo připraveno velké množství akcí, programů, vystoupení, několik zábavných atrakcí pro děti, občerstvení, hudba atd. Vyvrcholením bylo vyhlášení výsledků závodů Ecce Homo do vrchu pro rok 2008.

Už nyní organizační sbor pracuje na dalších závodech. Tímto Vás zveme na ECCE HOMO HISTORIC, které se bude konat 13. – 14. září 2008.

Těšíme se na Vás.

Milena Schärferová

NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk