Ecce Homo 2018 je tady!

Sdílet

Novinky | pátek 01.06.2018

Dnes začínáme… 38. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu a 113 let od prvního závodu vůbec. Legendární trať Ecce Homo je připravena, stejně tak její okolí, organizátoři dokončují poslední detaily a parkoviště závodních strojů již praská ve švech. Dokonce i někteří diváci a fanoušci postavili svá víkendová obydlí a zaujali svá místa.


Co nás o tomto víkendu čeká a na koho se můžeme těšit? Největší taháky budou opět v královské třídě tzv. placek a formulí. Skupina italských závodníků, kteří jsou mezi nejrychlejšími na všech evropských kopcích, budou chtít ovládnout také šternberskou trať.

Tak co? Kdo to bude letos? Bude to Faggioli nebo Merli? Nebo to bude někdo úplně jiný? Sébastien Petit, který by šanci měl, bohužel přijet nemohl, i když to měl do poslední chvíle v plánu. Nebo velmi rychlý Švýcar Marcel Steiner? A co když Miloše Beneše opustila ta smůla z loňského a předloňského roku a bude to on, kdo bude kralovat našemu závodu? Uzavřeli jste sázky? Padne traťový rekord? Fanděte, tipujte, očekávejte…

Marcel Steiner v depu ve Šternberku – foto: Antonín Mucha

Vysoko v absolutním hodnocení očekáváme trojnásobného Mistra ČR Davida Komárka se svou krásnou Normou M20 FC Komvet Evo, Václava Janíka a každopádně Petra Trnku. Trnka s celým týmem mají za sebou několik bezesných nocí, aby dali dohromady vůz po havárii ve španělském Al Fito. Nyní už ale stojí v depu na svém obvyklém místě a my jsme zvědavi na Petra a jeho víkendové časy.

Lákavá bude i skupina cestovních vozů. Největším očekáváním bude zajisté naprosto jedinečný a unikátní vůz, který na závodech do vrchu jen tak neuvidíte, v Česku je dokonce jediný! Poprvé se tento vůz ukázal v roce 2016 na ženevském autosalonu. Jeden závodní kus se aktuálně objevuje v České republice, závodit s ním bude slovenský jezdec Ján Miloň, jedná se o McLaren 650S GT3.

Ján Miloň ve šternberském parkovišti závodních strojů – foto: Michal Heřmanovský

Oblíbenou skupinou je E2-SH s největším množstvím možných úprav na voze. Otěže této skupiny pevně drží Marek Rybníček s Fordem Fiesta WRC EVO. Marek nasadil vysokou laťku, ale bojovat s ním bude také dlouholetý český závodník Jiří Los se svým Mitsubishi Lancer IX a samozřejmě největší rival Vadimír Vitver s Audi TTR-DTM.


Ze šternberských jezdců se na startu objeví známé tváře. Lukáš Tomeček v rámci České Trofeje bude letos opět bojovat o titul Mistra České republiky, největším soupeřem mu bude i v letošním roce Josef Dohnálek s Citroënem. Ze stejné závodní stáje uvidíme Petra Kůse (tedy možná uvidíme viz foto níže :)), který se na startovní čáru postaví s bývalým závodním vozem právě Lukáše Tomečka. Kůs neodjel mnoho závodů, ale na všech, které dokončil, byl velmi úspěšný. Má jezdecké předpoklady porážet i své silnější soupeře. Z domácích nebude chybět ani místní podnikatel Vlastimil Čepička se svým černobílým Mitsuibishi Lancer, desáté evoluce nebo z nedalekého Štěpánova nám již velmi dobře známý FR Team ve složení Zdeněk Chudoba a Norma M20F a Zdeněk Kráčmar se svým „Demonem“. Oba letos ve stejném barevném provedení, je to velmi lákavá podívaná, ale my jsme samozřejmě zvědavi na jejich výkony na trati.

Petr Kůs při přípravě na domácí závod EH – foto: Tomeček Motorsport

Rozhodně nesmíme opomenout důležitou součást závodu a tím je podnik Mistrovství Evropy i České republiky v závodech automobilů do vrchu. Loňským vítězem v ME historiků byl Ital Uberto Bonucci, který nebude chybět na startu tohoto slavného podniku ani letos. Českým želízkem v ohni bude Adam Klus s nádherným žlutobílým Marchem HSS v úpravě Can-Am. Jistě víte, že se jedná o bývalý vůz Miroslava Adámka, s kterým tenkrát úspěšně závodil v Intersérii. Adam Klus je velmi rychlý na tomto voze, umisťuje se na těch nejvyšších příčkách v absolutní klasifikaci historiků. Mezi nejúspěšnější české jezdce v kategorii historických vozidel zajisté patří Jaroslav Prášek, který závodí již mnoho let. O něm si můžete přečíst i v letošním oficiálním programu Ecce Homo.

Adam Klus v předstartovním prostoru na Ecce Homo 2017 – foto: David Sedlák
 

Změnu jsme letos udělali v místě konání vyhlášení vítězů, které neproběhne tradičně na Hlavním náměstí, ale v prostoru před radnicí, na Horním náměstí, a to v neděli po 18. hodině.

Sobotní tréninky začínají v 8:00 hodin, nedělní ostré jízdy pak v 8:30 hodin. Vstupné na závodní víkend je 200,- Kč na osobu (100,- Kč snížené pro děti, seniory a ZTP). Na jeden den pak vyjde vstupenka na 150,- Kč (80,- Kč snížená). Doprovodný program Město v pohybu na Hlavním náměstí je zdarma.  Více info na www.eccehomo.cz


Milena Schärferová
Tisková mluvčí AMK Ecce Homo Šternberk v ÚAMK

 


NSA
FIA
Plán akcí 2024
Olomoucký kraj
Sternberk
EXCALIBUR ARMY
RADIO HANA
ECCE HOMO PARK
UAMK
TV Morava
CarTec Olomouc
OLTV.CZ
ZZIP.CZ
facebook skupina ecce homo šternberk